Yapay Şelale Nasıl Yapılır?

Yapay Şelale Nasıl Yapılır?

Yapay Şelale Nasıl Yapılır?

Yapay Şelale Nasıl Yapılır?
Yapay şelale süreci müşteri ilgili projeyi tercih ettikten sonra alanda zemin etüdü çalışması sonucunda yapay şelale yapım süreci başlamış olur.

Seçilen proje ebatına göre zemin hazırlanır. Su geçirmezliği sağlamak için oluşturulan alan hasır demir örülerek 20 CM’ lik beton atma işlemiyle devam eder.

Beton dökme işlemi bittikten bir gün sonra proje alanında çelik kontrüksiyon işlemi başlar. Bu işlemin asıl amacı müşterinin belirlediği projenin ana hatlarını ve dizaynını demir profillerle oluşturup taşıyıcı hattı tamamlamaktır.

Taşıyıcı hat (Demir İskele Hattı) oluşturulduğunda projede yer alan elektrik aydınlatması, su hatının oluşturulması işlemi sonraki işlemden önce yapılması gerekir.

Oluşturulan taşıyıcı hat yüzeyinin betonla kaplanabilmesi için rabis teli kulanılır. Bu telin kullanılmasında dikkat edilecek husus projede belirtilen hattın ortaya koyulması çok önemlilik gerektirir.

İskelet dizaynı oluşturulup rabis tel örme işlemi de tamamlandıktan sonra hattı el ile sıvama işlemine geçilir. Bu şekilde iskelet yapı kaplanır ve kuruma işlemine bırakılır.

Yapay şelale uygulamasına yapılan her kat sıvanın ardından bir iş günü geçmek zorundadır. İki kat sıvama işlemi tamamlandıktan sonra su yalıtımı için izolasyon işlemine geçilir. Bu izolasyon işlemi verimli bir yapay şelale projesi ortaya koymak için çok önemlidir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra iki kat daha sıvama işlemi yapılır.

Dekor katı son atılan sıvama katıdır. Dekor katına atılan sıva zanaatkar ustalar tarafından taş ve kaya motifleri ile şekillendirilerek boyama aşamasına hazırlanır.

Dekor işlemi tamamlandıktan sonra sıradıki işlem boyama işlemidir. Bu işlem müşterinin istediği renk düzeni ve desene göre özel metodlar kullanılarak tamamlanır.

İşlem sonunda yapay şelalemiz hazırlanır ve müşteriye sunulur.

Incoming search terms:

  • yapay şelale
  • yapay şelale nasıl yapılır
  • şelale nasıl yapılır
  • Yapay şelale yapımı
  • yapay şelale malzemeleri
  • elale nasl yaplr
  • coğrafyada yapay şelale malzemeleri
  • yapay şelale yapımında kullanılan malzemeler